Rozdělení kondenzátorů
Základní rozdělení kondenzátorů je na pevné a proměnné. Pevné mají stálou kapacitu a u proměnných můžeme měnit jejich kapacitu v určitém rozsahu.
PEVNÉ KONDENZÁTORY
- jsou tvořeny dvěma kovovými elektrodami s tenkou vrstvou dielektrika
- dielektrikem bývá většinou papír na kterém je vrstva oleje
- elektrody jsou vytvořeny z tenké hliníkové fólie, které jsou stočeny do svitku a uloženy v krytu
Podle druhu dielektrika můžeme kondenzátory rozdělit na:
s papírovým dielektrikem
Jsou tvořeny dvěma hliníkovými fóliemi, meti kterými je jako dielektrikum speciální papír. Vrstvy jsou jsou svinuty do balíčku. Balíček je buď zalit do plastické látky, nebo je v kovovém pouzdře.
s metalizovaným papírem
Elektrody jsou zhotoveny ze dvou kondenzátorových papírů, které jsou po jedné straně polepeny hliníkovou vrstvou a svinuté. Mají menší hmotnost něž předešlý typ a samoregenerační schopnost.
s plastickou fólií
Mají podobnou konstrukci jako kondenzátory s papírovým dialektrikem. Místo kondenzátorového papíru je použita fólie například z polystyrénu nebo teflonu.
Vyznačují se velkou elektrickou pevností, malým činitelem ztrát a velmi velkým izolačním odporem.
slídové
Elektrody jsou zhotoveny napařením nebo nastříkáním stříbrné vrstvy na tenke destičky. Tyto kondenzátory vynikají malými ztrátami, velkou časovou i teplotní stabilitou kapacity.
keramické
Mají dielektrikum ze speciální keramiky s velkou permitiviou a malými dielektrickými ztrátami. Keramika je ve tvaru fólií, destiček nebo trubiček. Hlavní složkou dielektrika je oxid titaničitý. Na povrchu jsou elektrody na které jsou připájeny vývody. Povrch je chráněn vrstvou tmelu.
elektrolitické
Tyto kondnzátory se liší tím že jednu z elektord netvoří kovová elektroda, ale vodivý elektrolyt. Elektrolyty bývají směsí vody, etylenglykolu, solí. Anoda je tvořena hliníkovou fólií. Katoda je tvořená hliníkovou nebo cínovou fólií, který je nasáknut ve speciálním papíru. Celek je svinut do svitku a uzavřen v hliníkovém nebo plastovém pouzdře. Kovová elektroda musí být kladně a elektrolyt proti ní záporně polarizován. Při obrácené polarizaci může dojít ke zničení. Při zapojování kondenzátorů je nutno dodržet správnou polaritu.
tantalové
Dielektrikum je tvořeno z oxidu tantaličného. Mají menší rozměry, menší ztráty a dobrou časovou i teplotní stabilnost kapacity. Používají se pro nižší napětí.
PROMĚNNÉ KONDENZÁTORY
-dělí se na: kondenzátory ladící
: kondenzátory dolaďovací
Ladící kondenzátory
Jsou vytvořeny soustavou pevných statorových desek uložených izolovaně do kovového pouzdra. Mezi statorové desky se zasouvá sostava rotorových desek. Jako dielektrikum slouží nejčastěji vzduch.
kapacitní trimry
Mají nejčastěji trubkové provedení. Kondenzátor je tvořen skleněnou nebo keramickou trubičkou, která tvoří dielektrikum. Elektrody tvoří vrstva sříbra a mosazný píst ovládaný ladicím šroubem.
kondenzátory SMD
Pro malé a střední kapacity se používají kondenzátory s pevným dielektrikem, kr´teré je tvož´řeno keramikou nebo polymerem. Pro velkokapacitní se jedná o elektrolytické kondenzátory (hliníkové nebo tantalové).
keramické kondenzátory- Jsou tvořeny keramickým dielektrikem. Vyrábějí se jako jednovrstvové nebon ěkolikavrstvové. U jednovrstvových kondenzátorů je tělísko tvořeno jednou vrstvou dielektrika s oboustranými přívody. Několikavrstvové kondenzátory se skládají z několika vrstvech dielektrika s kovovými elekrtodami.
vícevrstvové fóliové kondenzátory- Skládají se z bezindukčně navinutých vrstev dielektrika, na které je vakuově napařená hliníková vrstva, která tvoří elektrody. Celé složení je vložené v plastovém pouzdře. Tyto kondenzátory jsou schopny při průrazu samočinně regenerovat.
elektrolytické kondenzátory- Vyrábějí se buď tantalové nebo hliníkové. Zápornou elektrodu tvoří vodivý elektrolyt a kladnou elektrodu tvoří kov (tantal, hliník). Je třeba dát pozor na správnou polaritu.
Dolaďovací kondenzátory
Nejčastěji se používá trubkové provedení. Kondenzátor je tvořen skleněnou nebo keramickou trubičkou na povrchu postříbřenou, ve které je zašroubovaný píst tvořící druhou elektrodou.