Kondenzátor
Kondenzátor je složen ze dvou vodivých desek (elektrod) mezi kterými je dielektrikum. Kondenzátor je součástka, která má schopnost hromadit v sobě elektrický náboj. Této vlastnosti říkáme kapacita. Kapacita je značena písmenem C a jednotkou kapacity je Farad F. Jelikož Farad je moc velká jednotka pro kapacitu tak se většinou udává v pF nebo µF. Kondenzátory se používají v laděných obvodech, ve vysokofrekvenčních filtrech, k vyhlazení střídavého napětí ve zdrojích, v časovacích obvodech, ve fotografických bleskách, v oscilátorech, defibrilátorech.
Dielektrikum -zabraňuje kontaktu mezi částicemi a náboji, aby nedošlo k vybití elektrických nábojů
- nachází se mezi vodivými deskami kondenzátoru
- dielektrikem může být třeba vzduch, PVC, keramika, teflon
Ideální kondenzátor má jen kapacitu, posouvá fázi proudu před napětím o 90° a nemění elektrickou energii v teplo. Konkrétní kondenzátor má ale parazitní odpor, indukkčnost, způsobuje ztráty energie a má závislosti na teplotě, vlhkosti, intenzitě elektrického pole a stárnutí.
schématická značka kondenzátoru
Kondenzátor v elektrickém obvodu
zapojení v obvodu se zdrojem stejnosměrného napětí
Na deskách se homadí elektrický náboj (nabíjí se). Nabíjí se tak dlouho dokud se nevyrovná elektrický potenciál desek s potenciálem zdroje. Jestliže se pak desky propjí začnoue proházet el. proud.
zapojení v obvodu se zdrojem střídavého napětí
V takovém obvodu se kondenzátor nabíjí a vybíjí. To má za následek předbíhání el. proudu před el. napětím (vzniká fázový posun).